www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 08/27/2019 - 09:14

Chcete začít cvičit a nevíte, jak na to? Existuje množství trenéru a výživových poradců, kteří vám nabídnou své služby. Než se obrátíte na odborníky, můžete si zkusit sestavit svůj cvičební plán sami, je možné, že výsledky budete překvapeni.

Jaký máte typ postavy

Prvním stavebním kamenem úspěchu je správné určení typu vaší postavy. Ujasněte si, zda vám jde o redukci hmotnosti, či posílení svalů a jaké cviky jsou pro vás stěžejní, a jakým byste se měli vyhnout, abyste svému tělu neškodili.

Jaká je vaše fyzická kondice

Dalším krokem je test vaší fyzické kondice. Ideální je jízda na rotopedu, případně eliptickém trenažéru. Vyzkoušejte, kolik jste schopni na tomto stroji zvládnout a v ideálním případě si svůj výkon změřte i pomocí chytrého fitness náramku. Zaměřte se také na vaši tepovou frekvenci a zajímejte se o to, v jaké tepové frekvenci vaše tělo nejvíce spaluje.

Jaké cvičení vás baví

Rozhodně si cvičení vybírejte nejen podle jeho efektivnosti, ale hlavně podle toho, že vás baví. Je možné, že by se vám nejlépe hublo plaváním, ale pokud vodu nesnášíte, jen těžko se budete nutit plavat. Raději si vyberte třeba běh, který můžete vyzkoušet i z pohodlí domova na běžeckém pásu.

Čeho chcete cvičením dosáhnout

Stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout. Může se jednat o ztrátu určitého počtu kilogramů, o získání fyzické kondice nebo o jinou motivaci, která vás žene kupředu. Je důležité najít něco, co vás bude motivovat k lepším výkonům a k tomu, že cvičit nepřestanete. Může to být zdraví, nový partner, svatba, případně víc věcí najednou.

Najděte si sparing partnera

Pro lepší dodržování cvičebního plánu si najděte sparing partnera. Cvičit můžete s kamarádkou nebo s partnerem. U cvičení se tak pobavíte a zasmějete. Můžete jít společně běhat, posilovat nebo například jeden může cvičit na vibrační plošině, druhý na rotopedu a posléze se vyměníte. Společná podpora vám pomůže k tomu, aby vás cvičení bavilo a nepřestalo.

Malá ukázka plánu

Pořiďte si cvičení sešit, kam si budete zapisovat své úspěchy, ale také konkrétní cvičební plán. Předepište si jednotlivé dny a k nim si vepište aktivitu. Zkuste například v pondělí, ve středu a pátek chodit do fitness centra nebo posilovat na strojích doma. V úterý a ve čtvrtek si udělejte volno nebo si dopřejte jen procházku, případně si zacvičte jógu. V sobotu jděte plavat a v neděli vyzkoušejte něco nového.

 

reklama: