www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 03/31/2019 - 10:56

Bez automobilu si řada z nás neumí svůj život vůbec představit. Využíváme ho dennodenně na cestě do práce, vozíme s ním děti do škol, jezdíme s ním na dovolenou. Aby nám věrně sloužil a vždy nás spolehlivě a bezpečně dovezl do cíle, musíme se o něj náležitě starat. Obzvlášť teď po zimě si zaslouží důkladnou údržbu.

Vyměňte pneumatiky

Na jaře je čas na výměnu pneumatik. Zda můžete použít ty stávající, snadno zjistíte podle hloubky dezénu pneumatik, minimální hloubka u těch letních je stanovena na 1,6 mm. Samotné výměny se můžete zhostit svépomocí, rychlejší, pohodlnější a hlavně bezpečnější však bude nechat to na odbornících a vyrazit do specializovaného pneuservisu. Tam se postarají nejen o výměnu, ale také o vyvážení kol. Všechno zvládnou zhruba za dvacet minut. Přezutí však není to jediné, co naše auto potřebuje.

Vyčistěte klimatizaci

Provést je třeba také čištění klimatizace. Bez ní se totiž v letní sezóně prakticky neobejdeme, a ačkoli dříve byla považována spíše za luxus, dnes tvoří nedílnou výbavu většiny aut. Zanesená klimatizace tvoří živnou půdu pro nejrůznější bakterie, plísně a mikroorganismy, linout se z ní může i nepříjemný zápach. Nechte ji proto pořádně vyčistit, každé dva roky se pak doporučuje vyměnit chladivo.

Vyměňte stěrače

Ačkoli se může zdát výměna stěračů jako maličkost, nevyplatí se jí zanedbávat. V zimním období totiž dostaly pořádně zabrat, takže teď nemohou plnit svůj úkol zcela stoprocentně, často dokonce brání v dokonalém výhledu. Navíc je třeba si uvědomit, že životnost stěračů se pohybuje průměrně okolo šesti měsíců. Vyměnit potřebují minimálně jejich břity, které poškodil led a mráz.

Zkontrolujte brzdy

Nečistoty a mráz dávají nesmírně zabrat celému brzdnému systému. Výsledkem je pak jeho nižší účinnost. Nechte si proto od odborníků zkontrolovat destičky, kotouče, ale i tlumiče a podvozek, na kterých se mohly usadit nejrůznější nečistoty.

Očista zevnitř i zvenku

Auto nezapomeňte po zimních plískanicích pořádně očistit. Vyrazte s ním do kvalitní automyčky, kde ho zbaví veškerého nepořádku a posypových solí. Nešetřete ani na vosku, nejen, že vaše vozidlo bude díky němu vypadat jako ze škatulky, ale navíc ho ochrání před nepříznivým počasím. Na závěr se ještě zaměřte na interiér vašeho motorového miláčka. A pak už můžete bez obav vyrazit na cesty!

reklama: