www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 12/25/2018 - 23:30
Německá konstrukční společnost BigRep ukázala motocykly budoucnosti. Mělo by se jednat o stroje, které mají minimální negativní vliv na životní prostředí. To znamená, měly by být vyrobeny co nejjednodušší a pohánět by je měla elektrická energie. Volba v tomto případě padla na poměrně novou technologii známou jako 3D tisk. Ta je stále ve svých začátcích. Dokonce ještě donedávna nebylo možné tisknout velké objekty. Dnes je však možné tisknout dokonce i domy, tak proč by to nebylo možné v případě násobně menšího motocyklu?

Přesně toto si řekli zakladatelé německé společnosti BigRep, která se rozhodla vytvořit první prototyp elektrické motorky za pomoci 3D tisku. Výsledek překvapil, motorka nejen drží pohromadě, ale dokonce zvládne plnohodnotnou jízdu bez nějakých problémů. Jedná se zatím o prototyp, který není určen k prodeji ve velkém. Cílem bylo jen ukázat možnosti, které nám nabízí 3D tisk. Na rozdíl od současných silničních motocyklů váží ten plastový pouze 60 kilogramů. Je vybaven zajímavými vychytávkami, jako například bezdušovými pneumatikami nebo programovatelným LED osvětlením. Netypický je i výplet kol.

"Tento motocykl a další naše prototypy posouvají limity kreativního inženýrství a změní technologii 3D tisku jak ji známe dnes," řekl k motorce Daniel Büning z inovačního oddělení společnosti. Motocykl NERA představuje revoluci ve výrobě. Jediné co není z plastu je samotný motor a elektronika.

"Při konstrukci motocyklu NERA inženýři nevyužili jen současné motocyklové návrhy, místo toho měli vizi motocyklu pro velkoformátový 3D tisk, čímž vytvořili nový standard pro kreativní design," uvedl spoluzakladatel a šéf BigRep Stephan Beyer. Otázkou je, jakou výdrž by měl motocykl při běžném každodenním provozu. Plast se totiž s pevností kovové konstrukce nemůže srovnávat.


Foto a video zdroj: bigrep

reklama: