www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 07/30/2019 - 14:16

Pelety jsou ideální řešení pro každého, kdo chce topit ekologicky z obnovitelných zdrojů, ale současně snadno a bez přílišných nároků na čas.

Peletami se dá topit v peletových kamnech nebo v kotli na pelety. Kotel skončí v kotelně, kamna však mohou být ozdobou interiéru a můžete si užít plápolající oheň stejně jako v kamnech na dřevo s prosklenými dveřmi. Volte však vždy automatické kotle a kamna s dostatečným zásobníkem, který zajistí to, že budou hořet dlouho bez nutnosti vašeho zásahu. Není to žádný problém, výrobci s těmio požadavky zákazníků počítají.

Jak vlastně pelety vypadají?

Na rozdíl od briket nejde o velké kusy slisované dřevní či jiné odpadní hmoty, ale o drobné válečky, většinou z dřevěných pilin, které jsou vysušené. Jejich délka je kolem 20 až 30 mm, průměr obvykle od 6 do 8 mm.

Topení peletami je efektivní a levné

Není topení peletami drahé? Proč dnes raději netopit dřevem, když jde kvůli kůrovcové kalamitě jeho cena tak dolů? Ne každý má čas a také schopnost surovou metrovici, někdy i větší kusy dřeva, sám na palivové dříví zpracovat. Navíc nezapomeňte na to, že dřevo by mělo vysychat v suchých prostorách minimálně 2 až 4 roky. Chce to tedy plánovat s velkým předstihem a mít dostatečné skladovací prostory. Navíc, automatické topení dřevem je nereálné. Takže pokud vám doma nesedí dědeček, jehož hobby je co dvě hodiny přikládat do kamen, do tohoto dobrodružství se nepouštějte.

Pouze pelety jsou skutečně srovnatelnou alternativou k pohodlnému topení elektřinou nebo plynem. Avšak zatímco cena těchto topení roste, u pelet to tak není. Další možností topení jsou tepelná čerpadla, tady však musíme počítat s příliš velkou vstupní investicí.

TIP: Pelety cena

Proč topím peletami já?

Nejsem nejspíš jediný člověk na světě, který topení plynem nepokládá zrovna za to, které by chtěl mít doma. Nehody plynových spotřebičů se stávají, i když zejména u těch zanedbaných, ale přesto. Elektřina je zas příliš drahá. Jedinou alternativou pro člověka, který touží po ekologickém automatickém topení s ne příliš vysokými vstupními investicemi jsou pak pelety.

reklama: