www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 05/04/2019 - 23:53

Ekologický způsob života, bio produkty, bio život a další tyto názvy se k nám hrnou ze všech stran. O co se vlastně jedná a jak žít ekologicky? Inspirujte se a zkuste udělat něco nejen sami pro sebe, ale i pro ostatní a také pro naši planetu.

1) Ekologický styl života o sobě říká, že se jedná o určitou šetrnost. To, jak fungujeme a žijeme dnes je pro naši planetu likvidační, a to aniž bychom si to uvědomovali. Zkuste se však někdy zamyslet nad tím, kolik každý jednotlivec vyprodukuje odpadu za jeden den, kolik sáčků denně používáte, kam všude jezdíte autem nebo třeba kolik věcí máte ve svém šatníku navíc. Možná je na čase to změnit.

2) Začněte postupně. Nejdříve se rozhodněte, jak byste mohli přispět šetrnosti k planetě. Můžete se rozhodnout, že přestanete používat sáčky a igelity. Nahraďte je plátěnými taškami, které se dají prát. Můžete do nich nabírat ovoce i zeleninu v obchodě, balit do nich svačiny a dokonce i kupovat do nich pečivo. Igelitky nahraďte papírovými taškami nebo opět plátěnými a ušitými taškami.

3) Udělejte pořádek ve svém šatníku. Minimálně polovinu věcí, které máme ve skříni, nejsme schopni vynosit. Odneste oblečení do kontejneru s textilem a věnujte pozornost recyklaci textilu. Vaše oblečení může pomoct neziskovým organizacím, lidem, kteří se dostali do problémů a nové oblečení si nemohou dovolit a navíc důsledkem recyklace oblečení pomůžete k nezahlcování planety odpadky. Vámi odložené oblečení může posloužit potřebným či v dalších odvětvích průmyslu.

4) Při nakupování potravin ve velkých obchodech se zamyslete, komu vaše tržba přináší zisk. Většinou velkým společnostem, které ovládají malé obchody a ruinují slabší konkurenci. Napadlo vás někdy zjistit, zda nemáte ve svém okolí chovatele nebo pěstitele, od kterého byste mohli potraviny nakupovat? Vyzkoušejte to.

5) Myslete na to, že život není jen o shromažďování hmotného majetku. Místo hmotných dárků můžete druhým věnovat raději zážitek. Dokonce i třídění šatníků a recyklace textilu může být zábava, když se sejdete s kamarádkami a spojíte to třeba s módní přehlídkou a zkoušení věcí, které doma máte a následné vyměňování kousků, které již nepatří mezi vaše oblíbené.

6) K ekologickému životu přispívá také to, když přestanete používat plastové láhve. Můžete si pořídit jednu kvalitní láhev, vyrobenou z ekologických materiálů a používat ji opakovaně. Stejně tak si nemusíte kupovat balenou vodu, ale pít vodu z kohoutku, případně ji vylepšit domácím sirupem nebo kousky citrusových plodů a bylinek.

7) Abyste podpořili své zdraví, vyhněte se chemickým sprchovým gelům a vyzkoušejte například domácí mýdla. Ty můžete koupit na trzích nebo jarmarcích, a také si zkusit mýdlo vyrobit doma sami.

8) Pročištění prospěje nejen šatníku, kdy recyklujete oblečení, a vaší psychické stránce, kdy pomáháte druhým, ale také fyzickému tělu. Zkuste si naordinovat alespoň týden bez masa a uvidíte, jak budete mít víc energie a jak se budete cítit zdravější. Klidně týden bez masa zařaďte častěji.

 

reklama: